İleride anne ya da babanızın mesleğini sürdürmek ister misiniz?
Çok istiyorum.
Farklı bir alanda çalışmak isterim.
Kendim bir şey yapamazsam belki o zaman
Devam ettirebilecek bir meslekleri yok
 
  
 
 
   
Prometheus Efsanesi
Bir zamanlar dünyamıza Tanrılar katında bulunan İda dağında oturan çok güçlü tanrılar olan  Titan (devler), Okeanus (okyanus), Uranus (gökyüzü) ve Gaia (toprak) egemenmiş.

İda dağında yaşayan iki titan Kylmene ve İapetos evlenmişler ve Atlas, Menoitios, Epimetheus, Prometheus  dört çocukları olmuş. Çocukların hepsi zeki, özgürlük tutkunuymuş.

Bu dört kardeş asla Zeus’u efendi olarak kabul etmiyorlarmış. Atlas’ın cesareti Zeus’u bile umarsamaz haldeymiş. Menoitios ise çok kibirli ve gururlu birisiymiş. Hoşgörülü olmayan Zeus bu iki kardeşe çok sinirlenmiş Atlas’ı “Dünyayı omuzlarında taşımaya” mahkum etmiş. (Dünya haritalarına Atlas denme sebebi de budur.) Menoitios’u ise yeraltına göndermiş. Kardeşlerden Epimetheus ise pandora ile evlendirmiş. Bildiğimiz “Pandora’nın sandığını” açıp dünyayı felaket ve salgınları salan meraklı tanrıça ile. Prometheus çok onurlu, güçlü ve akıllıymış. Zeus’un yaptığı zalimlikler sonucunda köleliğe boyun eğenlere çok kızarmış.  Prometheus’un babaannesi Gaia’dan almış olduğu geleceği görme yeteneği varmış. Zeus’un en çok çekindiği Prometheusmuş. 

Tahtını kaybetmekten delicesine korkan Zeus’un zalimliği korkunçmuş. Çevresindeki herkesten büyük kuşku duyarmış. Öyleki tüm besinleri toprağın altında saklarmış insanlar bunlara ulaşamasın diye. Fakat bundan daha önemli olan bilgi ateşini de saklarmış ki, insanlar bilgi ateşini bularak bilgiye sahip olmalarını ve kendisine karşı ayaklanmalarını istemiyormuş. Zeus’un zalimliklerine dayanamayan Prometheus bilgi ateşini insanlara ulaştırmaya ve böylece Zeus’un köleliğine boyun eğmemelerini sağlamaya karar vermiş. Prometheus  bilgi ateşini insanlara vermenin büyük suç olduğunu biliyormuş çünkü insanların bilgilenmesi Zeus ile başa çıkabilmelerini sağlayacakmış. Bir sabah yanına “narteks çiçeği” ni de alarak erkenden yola çıkmış. Tanrılar katında İda dağına vardığında “bilgi ateşi”nin yanında nöbetçileri görmüş. Ama hepsi uyuyormuş.

Gizlice “bilgi ateşi”ni alıp yerine “narteks çiçeğini” koyarak insanların yanına dönmüş. Artık “bilgi ateşini”korumak ve büyütmek insanların göreviymiş. Zeus bunu öğrendiği zaman çok kızmış ve Prometheus’u bir daha zincirlemiş. Bununla yetinmeyen Zeus hergün bir kartalı bu dağa göndererek Prometheus’un karaciğerini yemesini emretmiş. Bu ceza ile yetinmeyen Zeus aynı zamanda kartalın Prometheus’un karaciğerini her yediği zaman karaciğer kendini yenilmesini sağlıyormuş. Böylece kartal her gün kendine yiyecek bulurken Prometheus’a da bitmeyen bir işkence vermiş. Ancak Prometheus buna büyük bir sakinlik ile dayanıyormuş. İnanıyormuş ki insanlara verdiği “bilgi ateşi” sayesinde, insanlar bir gün kendisini kurtaracakmış.