1-KOŞULAR:

Koşuların başlangıç ve bitiş noktaları belirlenmiştir.Şeref tribünü önüne gelen düz parkurun sonunda tüm yarışlar için bitiş çizgisi  aynıdır.

A-Sürat Koşuları:100m. 200m. 400m.    

Bu koşularda çıkış takozu kullanılır.Sporcu başlangıç çizgisi önünde ki takozu kendi fiziki durumuna göre ayarlar ve piste sabitler.

SÜRAT DOĞUŞTANDIR.BU ÖZELLİK SİZDE VARSA SAKIN İHMAL ETMEYİN.DÜNYA REKORU KIRABİLİRSİNİZ.

HAKEM sporculara "yerlerinize" dediğinde sporcular takoza Yerleşirler.’’DİKKAT’’ dediğinde sporcular çıkış için hakemin tabancasını ateşlemesini beklerler.Tabanca ateşlenince koşu başlar.(Tabi ki burada gerçek tabanca ve kurşun kullanılmaz.)Koşucular kendi kulvar çizgileri içinde koşmalıdırlar,başka kulvara bastıkları anda diskalifiye olurlar.

B-Orta Mesafe Koşular:  800m.  1500m.  

Dayanıklılık,sürat ve zeka isteyen koşulardır. 

RAKİPLERİNİZİ GEÇMEK İÇİN TAKTİKLER DÜŞÜNMELİSİNİZ.

(koşucular yarış başladıktan sonra iç kulvara geçerler)

C-Uzun Mesafe Koşular  :                  

3000m. (pist üzerinde 7,5 tur)
5000m. (pist üzerinde 12,5 tur)                   
10.000m. (pist üzerinde 25 tur)

Tam bir dayanıklılık,sabır ve taktik yarışıdır.Yarışmaları izlerken bazı orta ve uzun mesafe koşularında ‘tavşan atlet’ deyimini duyabilirsiniz.Bu atletler organizasyonları yapanlarca yarışmalara davet edilirler.Bunlar yarışmaların temposu yükselsin yeni rekorlar kırılsın diye hızlı koşarlar.Onları uzun süre başta koşarken görürsünüz.Ama sonra gerilerde kalırlar. Dikkatle izleyin.

D-Engelli Koşular :

100m.          (bayanlar)    (10 engel-araları 8.50m.)

400m.          (bayanlar)    (10 engel-araları 35m.)

110m.           (erkekler)    (10 engel-araları 9.14m.)

400m.          (erkekler)    (10 engel-araları 35m.)

(Yarışmacılar kendi kulvarlarında koşarlar.)
Engeller konularak zorlaştırılmış bir sürat koşusudur.Koşu ve engel geçme tekniği ile tam bir koordinasyon gerektirmektedir.

Bu yarışları izleyerek engel arasında ki ritmi (kaç adım sonra sıçrandığını)bakalım bulabilecek misiniz?

E-Bayrak koşuları: 4x100m.   (4 atlet)
                                  4x200m.   (4atlet) 
                                  4x400m.   (4 atlet)    
                                  4x800m.   (4 atlet)  

Ülkeler ,antrenörlerin taktiksel olarak yerleştirdikleri sıra ile atletlerini yerleştirirler.Genellikle iyi     çıkışı olan atlet ilk,mukavemeti daha iyi olanlar 2ve 3.sırada,en hızlı atlette son bölümde koşar.Bayrak değiştirme alanı 20m. dir.Bu alan içinde de değişemezlerse diskalifiye olurlar.Arkadaşı daha önce belirledikleri noktaya geldiğinde öndeki çıkış yapar Ve diğeri ona seslediği anda elini arkaya uzatır ve bayrağı alarak koşmaya başlar.

F-Maraton koşusu: Pistte başlar,belirlenen yolda devam eder ve yine pistte sona erer.(42,195m.uzunluğundadır.) Bir çok ülkede yol koşusu olarak ta düzenlenmektedir.Ülkemizde yapılan Avrasya Maratonu da buna güzel örnektir.Bu maratonumuzun ‘halk koşusuna’ katılıp yarışı yürüyerek  bitirseniz dahi madalya kazanabilirsiniz.Neden sizinde bir madalyanız olmasın?

G-Yürüyüş

Pistte ve yolda yapılabilir.Erkeklerde 20-25km.Bayanlarda 10km.üzerinden yapılır.Her 5km de bir su istasyonları bulunur.Yarışmacılar Wiggle denilen kalça hareketiyle yürür ve bu sayede Daha uzun adımlar atabilirler.Koşma olmaması için hakemler sporcuların ayaklarını izlerler.Arkada ki ayağın parmak uçları öndeki ayağın topuğu yere değmeden kalkamaz.Bacakta dizden bükülmemelidir.

Devam