Yangın tatbikatları güvenliğin önemli bir kısmıdır.Bu uygulamalar bizi yangın anında neye ihtiyacımız olduğu  konusunda hazırlar.Eğer yangın yaşadığınız yerdeyse?Evinizde bir yangın olduğunda ne yapacağınızı biliyor musunuz ?Yangın hakkında konuşmak ürkütücüdür.Hiç kimse insanların canının acıdığını yada eşyalarının yandığını düşünmekten hoşlanmaz.Ancak eğer hazırlıklıysanız düşündüğünüz kadar korkutucu olmaz.

Herhangi bir zamanda olabilecek yangınlar için,her ailenin bir kaçış planı olmalıdır.Herkes mümkün olan en kısa sürede dışarı çıkarılmalıdır.Yangın dumanı, nesnelerin nerede olduğunu görmeyi zorlaştırabilir,bu nedenle evinizden dışarı çıkabilmenin farklı yollarını öğrenmek çok önemlidir.

Doğru planlama yapmak,ansızın evde çıkabilecek bir yangında hayatınızı kurtaracaktır.Birçok yangın gece meydana gelir(siz uykulu yada bitkin bir halde,etrafı göremez ve çabuk bir kaçış planı kuramaz haldeyken).

Her çocuk,kendi odasını en güvenli ve çabuk şekilde terk etmeyi bilmelidir.Ailenizle birlikte odadan odaya dolaşarak,en iyi kaçış yönlerini öğrenmelisiniz.Eğer büyük bir apartmanda yaşıyorsanız,en yakındaki “yangın çıkışı” diye işaretli merdivenlerin yerini bilmelisiniz.En iyi plan,her odadan  çıkmanın iki yolunu öğrenmektir.Biri yangın veya duman  nedeniyle kullanılamaz olduğunda,diğerini kullanmanız gerekebilir.Odaların çoğunda bu ikinci çıkış yolu penceredir.

Katlanabilir el merdivenleri,üst kattaki  balkonlardan yada camlardan kaçmakta kullanabilir.Kurtarma merdivenleri gibi bütün malzemelerin nerede olduğunu bilmek ve evde bulundurmak,bir yangın anında çocukların evden kolay ve çabuk kurtarılmasını sağlar.Birçok apartmanda camlardan dışarı kaçmayı sağlayacak yangın çıkışları vardır.

Eğer evinizde bir yangın varsa,ailenizle planladığınız kaçış yollarını kullanarak,en kısa sürede evi terk edin.Evcil bir hayvan yada en sevdiğiniz oyuncak için durmayın.110’u aramak için durmayın.Bunu dışarı çıktığınızda komşunun evinden yapabilirsiniz.

Eğer duman yada yangından dolayı dışarı çıkamıyorsanız,yatağın altına yada kapalı bir yere saklanmayın.Dışarı  çıkmak yada en çabuk şekilde kurtarılmak zorundasınız. Saklanmak sizi kurtaracak olan kişinin yardım etmesini zorlaştıracaktır.İkinci kaçış yolunu kullanın.Eğer buda mümkün değilse,açık pencerenin önünde durun ve kurtarılmayı bekleyin.

Eğer odanızda ve kapınız kapalıyken, evinizde bir yangın olursa yada duman alarmı çalıyorsa,çıkış yolunu bilseniz bile kapıyı açmayın ve dışarı çıkmayın.Önce kapının etrafındaki boşluklardan birlikte duman ve sıcaklık gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz.

-Eğer kapının altından duman geliyorsa  kapıyı açmayın!

-Eğer duman görmezseniz,kapıya dokunun,sıcak yada çok ısınmış ise kapıyı açmayın!

-Eğer duman görmüyorsanız ve kapı sıcak değilse,parmak uçlarınızla hafifçe kapı koluna dokunun.Eğer kapı kolu sıcak yada çok ısınmış ise kapıyı açmayın!

Yukarıda yazılanlardan biri gerçekleştiyse,kapıdan dışarı çıkamazsınız.Derhal ikinci kaçış yolunu kullanın.Eğer ikinci çıkış yolu da kullanılamıyorsa,olduğunuz yerde kalın ve yardım bekleyin.Kapıdaki açıklıkları çarşaf,battaniye ve giysilerle kapatın.Eğer odada dışarı çıkılamayacak bir pencere varsa,tamamen açın ve önünde bekleyin.

Eğer odanızda su bulabiliyorsanız,giysinizi ıslatın ve dumandan korunmak için ağzınızı ve burnunuzu bununla örtün.Eğer kapı kolu soğuksa ve kapının çevresinde duman göremiyorsanız,kapıyı yavaşça ve dikkatlice açabilirsiniz.

Kapıyı açtığınızda sıcaklık hissediyorsanız,yada odaya duman yayılıyorsa,kapıyı hemen kapatın ve gerçekten kapandığından emin olun.

Tekrar ikinci yoldan çıkmayı deneyin.Yine mümkün değilse,yukarıdaki paragrafta yazılanları uygulayın ve yardım gelene dek güvende kalın.


Devamı için tıklayın...