İnsanların hayatta kalması için temiz suya ihtiyaçları vardır. Suyun mutlaka temiz olması gerekir aksi halde hastalığa yol açarlar. Temiz su aynı zamanda zor bulunur.
 

Şimdi bilimadamları Meksika’ daki yerleşim birilerine temiz su sağlayacak akıllıca bir yol keşfediyorlar. İşin sırrı ülkenin her yerinde bulunabilen yenilebilir bir çeşit kaktüsden elde edilen bir çeşit yapışkan. “Uzun zaman önce Latin Amerika halkı temizlemek için  sularına dikenli armut kaktüsleri koyarlarmış”, diyor Florida üniversitesinde kimya mühendisi olan Norma Alcantar. Bitkiyi yiyebilmek için haşlarlardı. Ve suyunu içme sularına dökerlerdi. Büyük zerrecikler dibe çökerdi ve üstte kalan su içilebilir olurdu. Bu çalışmanın yeniden uygulanabileceğini görmek için, Alkantar ve yardımcıları kaktüsten elde edilen musilage adı verilen bir madde kullanıyor. Musilage koyu, yapışkan bir madde ve suyu bitkide depolamak için kullanılıyor.

Araştırmacılar kirli suya musilage eklendiğinde suyu kirleten zerreciklerin dibe çötüğünü biliyor. Musilage'ın ne yaptığını görebilmek için bilim adamları bunun iki farklı hali üzerine çalıştı. Jel ve sıvı.

Jelde yapılan çalışmalar yapışkan maddenin tek başına suyu temizlediğini gösterdi. Daha da iyisi tüm işlem sadece 5 dakika sürüyordu.

 

Alümunyum sülfat suyu temizleyen bitkiler üzerinde sıkça kullanılan bir kimyasaldır ve işlem 3 katı daha uzun sürmektedir.Diğer testlerde, kaktüs yapışkan maddesi, yarısı kimyasal bir zehir olan arsenikli suyu 36 saatte temizliyor. Gelecekte  musilage ın sıvı halinin deneyleri planlanıyor. Aynı zamanda yapışkan maddedeki hangi maddelerin görev yaptığı araştırılmak isteniyor.En önemli ayrıntı Meksika köyünün barajındaki suyu temizlemek için ne kadar yapışkan maddenin gerektiğini bulmak.

 

Gelecek yaza kadar, bilimadamları Meksika şehrine Temamatla adı verilen bir kaktüs su temizleme sistemi kurmayı ümit ediyor. Oradaki su tamamen çakıl ve arsenik ile karışık ve heryerde kaktüs yetişiyor.  Kısacası bitkilerin suyu nasıl temizleye nasıl yardım ettiklerini keşfetmek için harika bir yer.