İleride anne ya da babanızın mesleğini sürdürmek ister misiniz?
Çok istiyorum.
Farklı bir alanda çalışmak isterim.
Kendim bir şey yapamazsam belki o zaman
Devam ettirebilecek bir meslekleri yok
 
  
 
 
   
Gereksiz Bilgiler / Tarih
Tarihte Dişçilik Nasıl Başladı?

Dişiniz ağrıdığında, yada dişinizle ilgili bir sorununuz olduğunda  hemen bir şeyler yapmak istersiniz! Eski çağlardaki insan da buna benzer şeyleri hissetmişti.Böylece dişçilik hemen hemen medeniyetin başlangıcından itibaren gelişti.

Doktorların varlığından daha uzun süre önce dişçiler vardı.
Eski medeniyetlere ait, diş bakımı için, dişleri beyazlatmak için ve ağız kokusundan korunmak  için gerekli 52 kuraldan bahseden dokümanlar bulundu.

Tabi eski devirlerde, diş ve diş tedavisi hakkında çok fazla bilgi yoktu. Eski Yunanistan’ da, 2500 yıl kadar önce, diş çeken ‘ dişçiler’ vardı. Fakat M.S. 1400 lere kadar genellikle sallanan dişleri çekerlerdi. Daha iyi araçlar geliştirildiğinde diğer dişler de çekildi.

Eski çağlarda,İnsanlar diş ağrısı konusunda ne yapmaları gerektiğini bilmezlerdi. Yunanistan’ da çocukların dişleri çıkmaya başladığında acısını hafifletmek için ilaç  verirlerdi. 200 yıldan günümüze dişçiler diş ağrısını geçirmek için sakızın içine acı dindiren bir madde koyuyorlar.

Dişteki oyuklar ilk kez Orta Çağ’ da dolduruldu.Dolgular balmumu ve  sakız kullanılarak yapıldı. Daha sonraları, metaller, özellikle altın ve kurşun kullanıldı. Yaprak şeklindelerdi ve oyuğun şekline göre dişçiler tarafından uygulanırlardı. Modern fırçalar  1498 yılına kadar keşfedilmemişti. O yıl, Çinli bir dişçi kraliyet ailesinin kullanması için fırçaya benzer bir şey geliştirdi.

Yüzyıldan biraz öncesine kadar birinin dişçi olabilmek için yapması gereken bir dişçinin yanında çırak olarak hizmet etmekti. Fakat 1840’ larda dişçilerin okuması için ilk yüksekokul olan Baltimore diş cerrahisi yüksekokulu kuruldu. Bu dişçilik mesleğinin başlangıcı oldu. Bugün, dişçi olmak isteyen 3 yada 4 yılını yüksekokul da geçirir ve daha sonra 4 yıl dişçilik okulunda hizmet yapar.